czwartek, 6 czerwca 2013

Pan Tu Nie Stał - gra prosto spod lady

Wydawnictwo: Egmont

Liczba graczy: 2-5

Czas gry: 30-50 minut



Gra Pan Tu Nie  Stał to produkcja wydana przez wydawnictwo Egmont w 2012 roku.
Ciekawostką jaką można tu przedstawić jest fakt, iż gra przed wydaniem w Polsce nosiła tytuł Great Wall of China, więc jej tematyka przedstawiała budowę Wielkiego Muru Chińskiego. Twórcą pierwotnej wersji gry jest Reiner Knizia, bardzo znany niemiecki projektant gier planszowych i karcianych. Wydawnictwo Egmont Polska Wydało tą samą grę, jedyne co zostało zmienione to tematyka i szata graficzna, więc grać się powinno dokładnie tak samo.

Wygląd

W pudełku znajdziemy:

1. 105 kart - w tym 100 kart kolejkowiczów i 5 kart pomocy
Karty te tworzą talię dla 5 graczy w różnych kolorach (20 kart kolejkowiczów + 1 karta pomocy dla każdego) niebieskim, czerwonym, pomarańczowym, zielonym i fioletowym
2. 36 kartoników z towarami o różnych nominałach (od 1 do 8)
3. 4 różne mini-plansze sklepów z miejscami na dwa produkty
4. Dodatkowe elementy (5 kart z reklamami innych gier, 2 koszulki na karty)
5. Dobrze napisana instrukcja

Karty kolejkowiczów wykonane są bardzo dobrze, materiał jest przyjemny w dotyku i raczej dosyć wytrzymały. Ilustracje przedstawione na kartach naprawdę pasują do klimatów PRL-u. Wszystkie symbole, cyfry i napisy na kartach w każdym kolorze są bardzo wyraźne i widoczne podczas gry. Talie kart dla każdego gracza mają inny kolor, barwy te są miłe dla oka. Ostatnim plusem dla kart jest miły dla oka efekt, który widać gdy złączymy bokiem kilka dowolnych kart - możemy wtedy zauważyć, że wszystkie tworzą jeden niekończący się chodnik.
Karty towarów przedstawiają różne towary, podobne do tych sprzedawanych za czasów PRL-u. Są one wykonane dosyć estetycznie z grubej tekturki. Ich rozmiar jest bardzo mały. Można by się jednak doczepić do tego iż kilka z produktów przedstawionych na kartonikach po prostu się powtarza, a szkoda.
Plansze sklepów są wykonane również z grubej tekstury, wyglądają dobrze i tu nie ma się raczej do czego przyczepić.
To miłe ze strony wydawcy, że umieścił również koszulki foliowe na karty. Jedna spokojnie pomieści wszystkich kolejkowiczów, a drugi wszystkie produkty na kartonikach. Podsumowując - wszystko nie tylko jest  estetyczne i solidne, ale również ładne.

Rozgrywka


Przygotowanie do gry
Na początku gry każdy dostaję kartę ściąga i kładzie ją przed sobą. Zasady gry nie są zbyt skomplikowane więc nie jest ona bardzo potrzebna, lecz mniej doświadczeni gracze mogą mieć z czymś problem, więc dołączenie takiej karty zawsze doceniam. Są na niej opisane karty specjalne i przebieg każdej tury. Oprócz tego każdy z graczy otrzymuje talię w wybranym przez siebie kolorze(karty w każdej barwie są takie same). Każdy z graczy bierze do ręki swoje 20 kart i tasuje je. Następnie kładzione są one awersem(obrazkiem) do stołu tak aby nie widzieć ich wartości. Później należy pociągnąć ze swojej talii 5 wierzchnich kart. Ostatnim elementem który należy przygotować to plansze sklepowe, będzie ich tyle co graczy. Czyli:
-2 graczy - 2 plansze
-3 graczy - 3 plansze
-4/5 graczy - 4 plansze

Na każdej wyłożonej planszy należy wyłożyć po 2 produkty. Czynność tą trzeba również powtórzyć po każdym opustoszeniu sklepu.

Przebieg rozgrywki
Każdy z graczy musi w swojej turze przejść przez 3 fazy:
-Faza 1 - W tej fazie sprawdzamy czy nasi kolejkowicze dostaną jeden z produktów, w kolejce do dowolnego/dowolnych sklepów. W tym celu podliczamy wartości naszych kolejkowiczów, jeśli nasza wartość z kart kolejkowiczów przy którejś z kolejek jest największa zdobywamy produkt. Możemy wybrać dowolny z dwóch(chyba, że został tylko jeden). Gracz musi położyć ten produkt na swoją kartę, która stoi w tej kolejce. Od tego momentu od wartości na jego kartach należy odjąć wartość produktu. Jeśli był to ostatni towar wszyscy gracze zabierają swoje produkty, oraz karty stojące przy kolejce.

-Faza 2 - Podczas tej fazy gracz musi wykonać jedną z dwóch czynności:
*Pociągnąć jedną kartę z góry swojej zakrytej talii.
*Wyłożyć jedną swoją dowolną kartę do kolejki pod któryś z sklepów.

-Faza 3 - Przebiega dokładnie tak samo jak druga.


Rodzaje kart możliwych do zgrania:
-Zwykła karta 1 - wartość w kolejce 1 (7 takich kart w talii gracza)
-Zwykła karta 2 - wartość w kolejce 2 (3 takie karty w talii gracza)
-Zwykła karta 3 - wartość w kolejce 3 (1 taka karta w talii gracza)
-Przewodnia siła narodu - każda kolejna taka karta warta jest w kolejce o 1 więcej np:
1 taka karta jest warta 1, kolejna 2, kolejna 3 itd., więc jeśli gracz wyłoży 3 takie karty to są one warte 6 (5 takich kart w talii gracza)
-Lista kolejkowa - wartość w kolejce 1, sprawia, że każda karta w kolejce(zarówno zagrywającego jak i przeciwników) ma wartość 1 (1 taka karta w talii gracza)
-Matka z dzieckiem - wartość w kolejce 2, można ją zagrać poza swoimi fazami czyli jako trzeci ruch (2 takie karty w talii gracza)
-Pan tu nie stał - wartość w kolejce 1, kartę tą można podmienić z dowolną kartą przeciwnika (1 taka karta w talii gracza)

Według tych wartości należy podliczać punkty.


Podsumowanie

Gra Pan Tu Nie Stał wydawnictwa Egmont to dobra pozycja, jednak nic więcej. Tytuł ten nie porywa.  Jest jednak naprawdę dobrze. Gra nie ma zbyt wielu wad, rozgrywka przebiega bez najmniejszych potknięć i oto chodzi w dobrej pozycji. Ostatnia rzecz do której muszę się przyczepić to fakt, iż gra w 2 graczy jest średnia, gdyż jest po prostu zbyt przewidywalna.  Jeśli jednak częściej będziesz grał w 3 graczy i więcej to gra jest naprawdę warta kupna.

Pomijając ten fakt naprawdę polecam tą grę wszystkim, którzy chcieliby zarówno powspominać z rodziną czasy PRL, jak i tym którzy szukali by porządnej gry familijnej z dobrze dopracowaną mechaniką i elementami przyjemnymi dla oka.


Plusy:
-dobra mechanika
-grafiki dobrze ukazujące czasy PRL-u
-bardzo dobrze napisana instrukcja z ilustracjami i przykładami
-karty pomocy dla wszystkich graczy

Minusy:
-powtarzające się towary
-najlepiej gra się w więcej osób

Grywalność: 8/10
Wykonanie: 8/10
Ogółem: 8/10

Skąd: Gra kupiona
Cena: w okolicach 50 zł



Pudełko gry


Zawartość pudełka

Wszystkie elementy

Karty kolejkowiczów


Tak mniej więcej wygląda gra dla 3 graczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz